PCB Tasarımı

PCB Tasarımı

Baskılı devre kartı (PCB) hemen hemen her elektronik cihazda bulunur. Elektronik kart tasarımı ile meydana gelen sistemler günlük hayatımıza yerleşmiş bir teknolojidir. Baskı devre kartı tasarımı kendini çabuk geliştiren bir alandır. Baskılı devre kartı tasarımı da denen bu hizmette kullanılan malzemeler zamanla biçim ve boyut değiştirmekte, tasarımlar bu yeni biçim ve boyutlara adapte edilmektedir.

PCB tasarımında aşağıdaki işlemler uygulanır:

Elektronik Baskı Devre Kartı Çizimi
Elektronik Baskı Devre Kartı Tasarımı
Elektronik Baskı Devre Kartı Revizyonu
Elektronik Baskı Devre Kartı Onarımı
SMD Dönüşümü

Baskı Devre Kartı Tanımı

PCB, Türkçesi Baskı Devre Kartı İngilizcesi olan Printed Circuit Board kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Elektronik devre elemanlarını monte etmek için yüzeyinde iletken (örneğin bakır) yollar ve adalar, yüzeyler arasında ise içi lehim kaplı delikler içeren değişik yalıtkan materyallerden yapılmış plakalardır. PCB’nin amacı; elektronik bileşenleri bir arada tutmak, bileşenler arasında elektriksel bağlantıyı sağlamaktır.

Baskı Devre Kartı Yapısı

Delik içi kaplama, içi kaplanmış delik (ingilizce via), kartın katmanları arasında elektrik akımını taşıyan yollar arasında bağlantı sağlayan deliklerdir. Karta monte edilen bacaklı devre elemanları bu deliklere takılır veya sadece katmanlar arası iletim sağlamak için de yapılabilir. Yüzey montaj teknolojisinde elemanların üzerinde duracağı düz bir yüzey halinde olan bakırdan veya üzeri lehim kaplanmış adalar bulunur. Bazı iletken bakır bölgeler su yolları ile birbirlerine bağlantılıdır. Su yolları akımı geçirir. Çok fazla akım taşıyacak su yolları kalın tutulur az akım taşıyacaklar ince yapılır.

Baskı Devre Kartı Bilgisayar Programları

BDK (PCB) çizimi genelde bilgisayar programları ile yapılır. Tasarım programlarına OrCad, Proteus (ISIS ve ARES), Protel, Altium, BoardMaker, Eeagle ve PCAD örnek verilebilir.

Baskı Devre Kartı Yapılışı

Fiber vb malzemelerin üzerine ince film tabakası halinde bakır yapıştırılmış malzemeler bakırlı pertinaks olarak isimlendirilir. Bu malzeme üzerine, devre şeması (değişik şekillerde) hazırlanarak aktarılır. Aktarma işleminde bir çeşit boya ile akım taşıyacak yollar plakete çizilmiş olur. Daha sonra bu plaket özel bir asit karışımına atılır. Bu asit karışımı, boyalı yüzeylere etki edemezken, boyanmamış yüzeydeki bakırları eritir. Asitten çıkarılan plaket yıkanarak üzerindeki boya tabakası da kaldırıldığında devre hazır hale gelmiş demektir.

Baskı Devre Kartı Çeşitleri

Tek taraflı kart tipinde komponentler kartın bir yüzeyine, iletken deseni ise karşıt yüzeye yerleştirilir. Çift taraflı kartlar, her iki tarafında da bir iletken desenine sahiptir. Çok katlı kartlar da bulunmaktadır.

PCB’de Önemli Noktalar

Kullanıcak Komponentlerin Seçimi
Komponentlerin Kılıfı (DIP, SMD, radyal, axial)
Montaj Yeri (Kutu, pano…)
Dizgi süreci (Manuel veya otomatik)
Yapılan tasarımın kullanıcıya yönelik olması (Mekanik tasarım) tuş takımı
Devrenin ve malzemelerin maliyeti
Devre soğutma hesapları / Güç Devresi
Devre tasarım programlarındaki pin ve padlerin doğru ayarlanması


Site İçi Arama

Reklam